Kołobrzeg położony jest w zachodniej części polskiego wybrzeża. Od Szczecina oddalony jest o 140 km, a od Koszalina o 40 km. Droga nr 6 umożliwia dogodne połączenia z zachodnią Polską i Trójmiastem. Zarówno Kołobrzeg, jak i okolice znane są z uzdrowisk i sanatoriów. Bogata oferta noclegowa umożliwia spory wybór tanich miejsc. Miłośnicy jazdy konnej mogą korzystać z kilku stadnin znajdujących się w okolicach Kołobrzegu. W Budzistowie znajduje się jeden z najlepszych w Polcse ośrodków hipoterapii. Pasjonaci lotnictwa mogą polatać awionetą nad morzem.
Atrakcje turystyczne Kołobrzegu:
- Latarnia morska o wysokości 26m - została zbudowana w 1945 roku, w miejscu dawnej latarni w forcie Ujście. Z budowli można podziwiać piękną panoramę okolicy. Światło latarni widoczne jest z 30 km.
- Molo o długości 220 m.
- Ratusz neogotycki z XIX w., który stanowi wizytówkę miasta. Wyglądem przypomina on średniowieczny zamek, o czym świadczą wieże i blanki strzelnicze. Wewnątrz znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, natomiast w podziemiach o gotyckich sklepieniach, mieści się kawiarnia muzyczna.
- Nowa Starówka - ciekawy zaspół budunków o zabytkowym układzie ulic, który rozciąga się na zachód od Ratusza. Architektura jedynie udaje starą zabudowę.
- Fortyfikacje twierdzy - Kołobrzeg od XVII w. do XIX w. miał charakter miasta-twierdzy, wtedy to właśnie zbudowano najwieksze fortyfikacje. W czasie II wojny światowej Kołobrzeg równiez pełnił rolę obronną. Niektóre z fortyfikacji zachowały się do dzisiaj - przy plaży znajdują się mury szańca Kamiennego z lat trzydziestych XIX w., natomiast w parku im. gen. Henryka Dąbrowskiego można obejrzeć fragmenty rowów fortecznych z XVIII w.
- Muzeum Oręża Polskiego - istnieje od 1963 r. Prezentowane są w nim unikalne i bogate zbiory militariów, od czasów wczesnego średniowiecza do współczesnosci, ułożone w porządku chronologicznym.
- Pałac Brunszwickich wybudowany w 1808 r., znany jest także jako Pałac Branuschweigów. W czerwcu 1977 r. otwarto w nim wystawę „Dzieje Kołobrzegu”. Obecnie pałac pełni funkcje wystawowe (wystawa „Dzieje Kołobrzegu”, „Zbiory Metrologiczne” oraz wystawy czasowe), administracyjne, edukacyjne, kulturalne i magazynowe.
- Las Kołobrzeski - przebiega przez niego błękitny szlak turystyczny. W lesie znajdują się liczne bagna, pomniki przyrody i trasy rowerowe.
strona czytana 133935